Od czego zacząć przygodę z motocyklem? Prawo jazdy kat. A, A2, A1

czwartek, 7 marca 2019

W tym krótkim poradniku przedstawiamy kilka podstawowych informacji od czego zacząć formalności związane z rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kat. A. Dlatego zachęcamy do poświęcenia kilku minut.

Wykonanie badania lekarskiego u uprawnionego lekarza do badań kierowców.

Są… dwie możliwości

  • skontaktuj się z nami, skierujemy do odpowiedniego lekarza,
  • samodzielnie wybrać lekarza z odpowiednim pozwoleniem na badanie kierowców

Zapraszamy do kontaktu jeszcze przed wyrobieniem numeru PKK, z pewnością pomożemy i wyjaśnimy wszelkie wątpliwości

Zrobienie zdjęcia do prawa jazdy.

Dokładne informacje - https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/zdjecie-do-prawa-jazdy

Udanie się do Wydziału Komunikacji w celu wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).

Należy zabrać ze sobą:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy (otrzymasz  w urzędzie lub możesz pobrać go tu i wypełnić w domu)
  • aktualne zdjÄ™cie
  • orzeczenie lekarskie
  • ważny dokument tożsamości
  • ksero prawa jazdy (jeĹĽeli posiadamy)
  • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego jeśli w momencie składania wniosku nie masz ukończonych 18 lat.

Zostaje nadany nam numer PKK.

Ważne! Przy składaniu dokumentów w innym Wydziale Komunikacji niż w miejscu zameldowania czas oczekiwania na nadanie numeru PKK może wydłużyć się do ok  2 tygodnie.

Więcej informacji na temat PKK

Więcej  informacji na temat uzyskania Prawa Jazdy

Kurs prawa jazdy kat. A

Tutaj mamy dwie możliwości:

  • Nauka przepisów na własną rękę i podejście do państwowego egzaminu teoretycznego jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Po zdanej teorii odbywamy kurs praktyczny (20h) + wykład z pierwszej pomocy (4h). Po zakończonym kursie zdajemy państwowy egzamin praktyczny.
  • Odbycie pełnego kursu teoria (30h) + praktyka (20h). W tym wariancie państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny możemy zdać po ukończeniu kursu.

Zapisy na państwowy egzamin można dokonać osobiście w Word lub przez Internet.

Ważne!

Na zajęciach praktycznych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego istotny jest ubiór w jakim kursant przystępuje do jazdy na motocyklu. Zalecamy mieć buty za kostkę, długie spodnie i kurtkę zapinaną, z długim rękawem. Dbając o bezpieczeństwo zapewniamy dla kursantów kaski z atestem, ochraniacze na kolana i łokcie oraz rękawice. Kursanci posiadający własny kask z atestem, ubiór  motocyklowy uczęszczają na zajęcia praktyczne we własnym stroju.

Strój motocyklisty odpowiada za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli zdecydujecie się na zakup stroju przed lub w trakcie kursu to pomożemy również w tej kwestii i zaproponujemy najbardziej godny uwagi :) Doradzimy i pokierujemy do zaprzyjaźnionego sklepu gdzie będziecie mogli zaopatrzyć się we wszystko co niezbędne do jazdy motocyklem. Jako nasi kursanci dostaniecie rabat na zakupione rzeczy :)

Egzamin.

Ważne! Na praktycznym egzaminie państwowym obowiązuje odpowiedni ubiór. Buty na płaskiej podeszwie, spodnie z długimi nogawkami, kurtka zapinana z długimi rękawami. Musicie posiadać również swoje rękawice, zakrywające całe palce (nie muszą być motocyklowe). Na egzaminie zapewnią Wam kask z atestem i ochraniacze na kolana i łokcie. Kursanci posiadający własny kask z atestem, ubiór motocyklowy mogą przystąpić do egzaminu we własnym stroju.

Zdajemy państwowy egzamin, dokument prawa jazdy odbieramy w Wydziale Komunikacji.

Zakup własnego motocykla.

Ostatni etap, aby rozpocząć przygodę motocyklową i cieszyć się jazdą :)  Ostatni ale wcale nie najłatwiejszy. Wybór motocykli jaki oferuje nam rynek jest olbrzymi. Pierwszym krokiem przed zakupem będzie określenie rodzaju motocykla jakim będziemy chcieli jeździć. Niezależnie od tego czy to będzie motocykl sportowy, turystyczny, naked bike, enduro, supermoto czy cruiser musi być› to maszyna, na której będziecie dobrze się czuli. Zapanowanie nad nią nie będzie sprawiać wam problemu. Odradzamy na początek kupowanie motocykli o zbyt dużych gabarytach i pojemnościach. Kolejną sprawą jest zakup używanego motocykla. Na rynku jest ogrom motocykli pozostawiających wiele do życzenia, jeśli chodzi o stan techniczny. Dlatego polecamy zakup pierwszej maszyny pod okiem osoby potrafią ocenić stan techniczny motocykla. Jeśli nie macie nikogo takiego, to my oferujemy swoją… pomoc w oględzinach lub pokierujemy Was do zaprzyjaźnionego warsztatu gdzie ocenią stan motocykla.

Gdy już kupicie własną, wymarzoną maszynę to pozostaje  tylko cieszyć się jazdą :)  Możecie wybrać się z nami na jeden z wyjazdów integracyjnych i poczuć motocyklową atmosferę. Najbliższy wyjazd opisujemy na Facebooku. Zapraszamy też na Slide bike - szczegóły znajdziecie tu.

Powodzenia w rozpoczęciu motocyklowej przygody:)